Mercedes Sprinter W906 - silniki, wymiary i typowe usterki

Uszkodzony biały Sprinter 906 z widocznym silnikiem i zerwanym zderzakiem.

Napisano przez

Aleksander Król

Opublikowano

15 paź 2026

Spis treści

Gdy potrzebny jest solidny samochód do pracy, liczy się nie tylko marka, lecz także konkretna wersja silnikowa, DMC i historia serwisowa. Mercedes-Benz Sprinter 906, znany jako W906, to druga generacja popularnego auta dostawczego produkowana w latach 2006-2018. Wyjaśniam, czym różnią się jego odmiany, jakie mają silniki i wymiary, a także na co uważać przy zakupie używanego egzemplarza w Polsce.

Druga generacja Sprintera nadal ma sens, ale wymaga rozsądnego wyboru

  • Produkcja 2006-2018 obejmuje kilka generacji silników, wersji nadwozia i norm emisji.
  • Najpopularniejsze diesle to OM646 2.2 CDI, OM651 2.1 CDI oraz OM642 3.0 V6 CDI.
  • Przestrzeń ładunkowa może mieć od około 7,5 do ponad 17 m³, zależnie od długości i dachu.
  • Największe ryzyko zakupu stanowią korozja, cofnięty przebieg, zaniedbany osprzęt silnika i przeciążona rama.
  • Orientacyjne ceny w 2026 roku zaczynają się od około 15 tys. zł, ale zadbane późne wersje kosztują wyraźnie więcej.

Schematyczny rysunek Sprinter 906 z wymiarami: A - długość, B - rozstaw osi, C - wysokość, D - szerokość.

Co oznacza oznaczenie 906 i dlaczego jest tak popularne

Symbol W906 oznacza fabryczną serię drugiej generacji Sprintera, nazywaną również NCV3. Występowała jako furgon, brygadówka, minibus, skrzyniowiec, podwozie do zabudowy oraz baza dla lawet, kamperów i pojazdów specjalnych.

To nie jest jeden konkretny model, lecz szeroka rodzina pojazdów. Ten sam Sprinter może mieć DMC 3,0, 3,5, 4,6, 5,0, a w wybranych odmianach nawet 5,5 t, napęd tylny lub 4x4 i zupełnie inną ładowność. Dlatego sam napis 313 CDI czy 316 CDI nie wystarcza do oceny samochodu.

Najważniejsze oznaczenia wersji

Oznaczenie Co zwykle oznacza Praktyczne znaczenie
209, 211, 213, 216 Lżejsze wersje o niższej mocy Dobre do lekkiego transportu, mniej przekonujące przy stałym obciążeniu
310, 313, 315 Popularne odmiany 3- i 3,5-tonowe Najczęstszy wybór do dostaw, usług i zabudów
316, 319 Mocniejsze diesle, często 2.1 CDI lub 3.0 V6 CDI Lepsza praca z ciężką zabudową i przy holowaniu
4xx i 5xx Podwozia o wyższym DMC Większa ładowność, ale także droższe opony, hamulce i serwis

W ogłoszeniach często miesza się oznaczenie modelu z kodem nadwozia albo nazwą zabudowy. Ja zawsze zaczynam od numeru VIN i tabliczki znamionowej, bo dopiero tam widać rzeczywiste DMC, rozstaw osi, kod silnika i fabryczną konfigurację.

Silniki W906 różnią się bardziej, niż sugeruje napis CDI

W pierwszych latach produkcji dominował OM646 o pojemności 2148 cm³. Po modernizacji pojawił się OM651 o pojemności 2143 cm³, a dla osób potrzebujących większego zapasu momentu obrotowego oferowano również trzylitrowy silnik V6 OM642.

Silnik Okres i moc Najważniejsze zalety Na co uważać
OM646 2.2 CDI Głównie 2006-2009, około 88-150 KM Prostsza konstrukcja, dobra dostępność części, rozsądne koszty napraw Wtryskiwacze, turbo, EGR, korozja przewodów i wycieki
OM651 2.1 CDI Głównie od 2009 roku, około 95-163 KM Niższe spalanie, lepsza kultura pracy, szeroki wybór odmian Łańcuch rozrządu, wtrysk, DPF, EGR i osprzęt turbiny
OM642 3.0 V6 CDI Około 184-190 KM, zależnie od wersji Duży moment obrotowy, płynna praca, dobre osiągi z ciężką zabudową Wyższe koszty serwisu, chłodnica oleju, turbo, EGR i układ emisji spalin

OM646 jest zwykle najbezpieczniejszym wyborem dla przedsiębiorcy, który chce ograniczyć ryzyko drogich napraw. Nie oznacza to jednak, że każdy starszy egzemplarz będzie dobry. Przebieg rzędu 400 tys. km może być mniej groźny niż 220 tys. km bez dokumentacji i z intensywną eksploatacją kurierską.

W OM651 szczególnej uwagi wymaga łańcuch rozrządu. Metaliczny hałas po zimnym uruchomieniu, błędy synchronizacji wału i wałka rozrządu albo długie interwały wymiany oleju powinny zapalić lampkę ostrzegawczą. Wymiana kompletu może kosztować około 3000-5000 zł, a w trudniej dostępnych wersjach rachunek bywa wyższy.

Przeczytaj również: Kierowca ciężarówki: Jak zdobyć prawo jazdy C już od 18 lat?

Skrzynia biegów i napęd

Większość samochodów ma manualną skrzynię sześciobiegową, natomiast automaty wymagają dokładnego sprawdzenia historii wymian oleju i zachowania podczas jazdy próbnej. Szarpanie przy zmianie przełożeń, opóźnione załączanie biegu lub poślizg sprzęgieł oznaczają, że zakup może szybko przestać być opłacalny.

Napęd na tylną oś dobrze sprawdza się przy przewozie ciężkich ładunków, ale na śliskiej nawierzchni wymaga dobrych opon i sprawnego systemu kontroli trakcji. Wersja 4x4 jest cenna na budowie, w górach i przy pracy poza asfaltem, lecz jej elementy napędu są droższe w naprawie.

Wymiary i ładownia trzeba dopasować do konkretnej pracy

Najkrótsze odmiany mają rozstaw osi około 3250 mm, średnie około 3665 mm, a najdłuższe około 4325 mm. W praktyce występują długości przestrzeni ładunkowej od około 2600 do 4700 mm, szerokość około 1780 mm i trzy wysokości dachu oznaczane jako H1, H2 oraz H3.

Wariant Długość ładowni Wysokość wewnętrzna Dla kogo
L1H1 Około 2600 mm Około 1650 mm Serwis, dostawy miejskie, krótkie ładunki
L2H2 Około 3260 mm Około 1940 mm Uniwersalny transport i zabudowa warsztatowa
L3H2 Około 4300 mm Około 1940 mm Palety, meble, przewóz dłuższych elementów
L4H3 Około 4700 mm Około 2140 mm Duże ładunki gabarytowe, przeprowadzki i kampery

Objętość ładowni może wynosić mniej więcej 7,5-17 m³, ale sama liczba nie mówi jeszcze, ile towaru można legalnie zabrać. Zabudowa, winda, agregat, dodatkowe fotele i hak holowniczy potrafią zabrać kilkaset kilogramów ładowności.

Przed zakupem sprawdzam nie tylko wymiary podłogi, lecz także szerokość między nadkolami, wysokość otworu tylnych drzwi i miejsce na palety. Dla firmy kurierskiej lepszy może być krótszy furgon z niższymi kosztami eksploatacji, podczas gdy przy przeprowadzkach różnica między L2 a L3 szybko przekłada się na realny zarobek.

Najczęstsze usterki potrafią zmienić tani zakup w kosztowny projekt

Największym problemem wielu egzemplarzy nie jest pojedyncza awaria, lecz suma zaniedbań. Samochód pracujący codziennie z dużym obciążeniem zużywa zawieszenie, sprzęgło, hamulce i układ napędowy szybciej niż auto jeżdżące okazjonalnie.

  • Korozja pojawia się na progach, dolnych krawędziach drzwi, nadkolach, ramie, podszybiu i podłodze przestrzeni ładunkowej.
  • Wtryskiwacze mogą zapiekać się w głowicy albo tracić szczelność, co powoduje nierówną pracę i przedmuchy spalin.
  • DPF i EGR sprawiają problemy głównie w samochodach jeżdżących krótkie odcinki, o ile dany egzemplarz ma filtr cząstek stałych.
  • Turbo i jego sterowanie cierpią przy przeciąganych wymianach oleju i jeździe z ciągłym obciążeniem.
  • Sprzęgło oraz koło dwumasowe mogą wymagać naprawy po intensywnym holowaniu lub pracy z ciężką zabudową.
  • Tylne zawieszenie i rama wymagają oględzin, jeśli auto woziło stale ładunki bliskie maksymalnej masie.

Orientacyjne koszty niezależnego serwisu w 2026 roku wyglądają następująco: czyszczenie EGR około 300-700 zł, regeneracja wtryskiwacza około 500-900 zł za sztukę, regeneracja turbiny około 1500-3000 zł, a czyszczenie DPF około 600-900 zł. Są to tylko przedziały, bo cena zależy od wersji, dostępu i tego, czy naprawa obejmuje dodatkowe elementy.

Nie kupowałbym samochodu z aktywną kontrolką silnika wyłącznie na podstawie zapewnienia, że „to pewnie czujnik”. W dostawczaku jeden błąd może być skutkiem problemu z innym podzespołem, dlatego potrzebna jest diagnostyka komputerowa oraz jazda pod obciążeniem.

Jak sprawdzić używanego Sprintera przed zakupem

Oględziny powinny zająć więcej niż krótkie obejście auta na placu. Najlepiej połączyć kontrolę mechaniczną, pomiar lakieru, odczyt sterowników i sprawdzenie dokumentów.

  1. Zweryfikuj VIN z dokumentami, fakturami, historią badań i wpisami serwisowymi. Przebieg musi pasować do zużycia kierownicy, fotela, pedałów i przestrzeni ładunkowej.
  2. Uruchom silnik na zimno. Nie zgadzaj się na rozgrzanie auta przed przyjazdem. Hałas łańcucha, dymienie i nierówna praca są wtedy łatwiejsze do wychwycenia.
  3. Sprawdź podwozie na podnośniku. Obejrzyj ramę, mocowania resorów, przewody hamulcowe, wycieki i ślady świeżego zabezpieczenia antykorozyjnego.
  4. Wykonaj diagnostykę XENTRY lub dobrym testerem. Liczy się nie tylko lista błędów, lecz także korekty wtryskiwaczy, ciśnienie doładowania i historia regeneracji DPF.
  5. Przetestuj skrzynię i napęd. Sprawdź ruszanie, zmianę biegów, pracę sprzęgła, hałas mostu oraz zachowanie auta przy hamowaniu.
  6. Zważ samochód z zabudową. To jedyny pewny sposób, by ocenić faktyczną ładowność przed rozpoczęciem pracy.

W ogłoszeniach z 2026 roku starsze, proste furgony można spotkać za około 15-30 tys. zł. Roczniki 2010-2013 często kosztują 25-45 tys. zł, a zadbane auta z końca produkcji, niskim zużyciem lub profesjonalną zabudową osiągają 35-70 tys. zł i więcej. Cena ofertowa nie jest ceną transakcyjną, a wyjątkowo tani egzemplarz zwykle wymaga budżetu naprawczego.

Która wersja sprawdzi się najlepiej w firmie

Do lekkich dostaw miejskich rozsądny będzie krótszy wariant z silnikiem o mocy około 95-129 KM. Nie zapewni sportowych osiągów, ale może być tańszy w zakupie i prostszy w utrzymaniu. Przy stałym przewożeniu palet, pracy z lawetą albo wysokiej zabudowie lepiej szukać odmiany 316 CDI lub mocniejszego V6.

Najbardziej uniwersalny kompromis to furgon L2H2 z manualną skrzynią, udokumentowaną historią i DMC 3,5 t. Daje sensowną przestrzeń, mieści się w popularnym limicie prawa jazdy kategorii B i nie jest tak nieporęczny jak najdłuższe wersje.

V6 kusi kulturą pracy, ale nie kupowałbym go tylko dlatego, że ma więcej cylindrów. Jeśli auto ma jeździć głównie po mieście z lekkim ładunkiem, dodatkowe koszty serwisu mogą nie przynieść żadnej korzyści. W takim scenariuszu lepszy, zadbany czterocylindrowy diesel będzie rozsądniejszy.

Przed zakupem sprawdź nie tylko samochód, ale i jego przyszłe zadanie

W906 pozostaje ciekawą bazą dla firmy, warsztatu, kampera czy pojazdu specjalnego, ponieważ oferuje dużą dostępność części i ogromny wybór zabudów. Jego mocne strony to rama, przestrzeń, tylni napęd i szeroka gama konfiguracji, ale wiek wielu egzemplarzy oznacza, że stan konkretnego auta jest ważniejszy niż sama renoma modelu.

Moja praktyczna zasada jest prosta: lepiej kupić droższego Sprintera z potwierdzoną historią niż tańszy samochód po ciężkiej pracy, bez dokumentów i z pięknie odświeżoną karoserią. Poza ceną zakupu zostaw co najmniej 5-10 tys. zł rezerwy na startowy serwis, opony, płyny, hamulce i usunięcie drobnych usterek.

Jeżeli VIN, stan podwozia, zimny rozruch i diagnostyka nie budzą zastrzeżeń, generacja 906 nadal może być bardzo dobrym narzędziem pracy. Nie wybieraj jednak auta po samym roczniku ani oznaczeniu CDI. W tym modelu najwięcej mówi sposób eksploatacji, jakość serwisu i dopasowanie wersji do rzeczywistego obciążenia.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Materiał został opracowany przy wsparciu nowoczesnych narzędzi analitycznych i językowych (AI). Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Do lekkich dostaw wystarczy czterocylindrowy diesel o mocy około 95-129 KM. Przy stałym przewożeniu palet, pracy z lawetą lub wysoką zabudową lepszym wyborem będzie 316 CDI albo silnik V6 OM642. OM646 2.2 CDI uchodzi za prostszy i tańszy w naprawach, natomiast OM651 wymaga szczególnej kontroli łańcucha rozrządu.

Długość ładowni wynosi około 2600-4700 mm, a szerokość około 1780 mm. Warianty L1H1, L2H2, L3H2 i L4H3 oferują odpowiednio różną długość oraz wysokość wnętrza, od około 1650 do 2140 mm. Objętość przestrzeni ładunkowej może wynosić mniej więcej 7,5-17 m³.

Trzeba sprawdzić przede wszystkim korozję progów, drzwi, ramy, podszybia i podłogi. Ważne są także wtryskiwacze, turbo, EGR, DPF, sprzęgło z kołem dwumasowym, tylne zawieszenie oraz ślady przeciążenia ramy. Diagnostyka powinna obejmować korekty wtryskiwaczy, ciśnienie doładowania i historię regeneracji DPF.

Starsze furgony kosztują około 15-30 tys. zł, roczniki 2010-2013 zwykle 25-45 tys. zł, a zadbane egzemplarze z końca produkcji lub profesjonalną zabudową 35-70 tys. zł i więcej. Do ceny zakupu warto doliczyć rezerwę 5-10 tys. zł na początkowy serwis, opony, płyny i hamulce.

Oceń artykuł

Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Tagi:

napęd 4x4 korozja ładowność silniki mercedes sprinter

Udostępnij artykuł

Aleksander Król

Aleksander Król

Nazywam się Aleksander Król i od 13 lat jestem związany z motoryzacją, która od zawsze była moją pasją. Moje zainteresowanie tym tematem zaczęło się w dzieciństwie, gdy spędzałem godziny, obserwując samochody na ulicach oraz czytając o nowinkach w branży. Dziś, jako autor na serwisbialy.pl, dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc innym zrozumieć zawirowania świata motoryzacji. Specjalizuję się w analizie trendów rynkowych, nowości technologicznych oraz praktycznych porad dotyczących eksploatacji pojazdów. Staram się przedstawiać skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób, weryfikując źródła i porównując różne informacje, aby dostarczyć moim czytelnikom rzetelne i aktualne treści. Wierzę, że dobra komunikacja i klarowność przekazu są kluczowe, dlatego dokładam wszelkich starań, aby moje artykuły były nie tylko informacyjne, ale także zrozumiałe dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o motoryzacji.

Napisz komentarz

Komentarze

1
NI

NiebieskaIskra

Dzięki za konkretne info o Sprinterze!

Aleksander Król
Aleksander KrólAutor

Cieszę się, że pomogłem!