Renault Master 4 - diesel czy elektryk dla firmy?

Nowy Renault Master 4 w turkusowym kolorze, prezentowany w nowoczesnym wnętrzu.

Napisano przez

Radosław Chmielewski

Opublikowano

13 paź 2026

Spis treści

Zakup dużego furgonu szybko przestaje być wyborem „na oko”. Liczą się ładowność, długość przestrzeni cargo, rodzaj napędu, koszty pracy i to, czy auto poradzi sobie z codziennym obciążeniem. Renault Master czwartej generacji łączy silniki wysokoprężne z napędem elektrycznym, dlatego w tym artykule przyglądam się jego parametrom, wersjom, bezpieczeństwu, cenom i praktycznym kompromisom.

Renault Master 4 najważniejsze informacje dla użytkownika

  • Czwarta generacja zadebiutowała jako nowoczesny, wieloenergetyczny furgon dostępny od 2024 roku.
  • Diesel Blue dCi oferuje moc od 105 do 170 KM, a wybrane odmiany mogą mieć 9-biegową skrzynię automatyczną.
  • Wersja E-Tech electric ma akumulatory 40 lub 87 kWh i zasięg WLTP do około 460 km.
  • W przykładowym furgonie L2H2 przestrzeń ładunkowa wynosi 10,8 m³, a ładowność 1069 kg.
  • Euro NCAP przyznał pięć gwiazdek za oceniany poziom systemów bezpieczeństwa aktywnego, ale nie był to klasyczny test zderzeniowy.

Tylne drzwi otwartego Renault Master 4, ukazujące przestronne wnętrze. Idealny do transportu.

Co zmieniło się w czwartej generacji dużego Mastera

Nowy model nie jest wyłącznie odświeżeniem poprzednika. Renault przebudowało nadwozie, kabinę i platformę tak, aby samochód lepiej radził sobie z różnymi źródłami napędu. Producent określa go mianem Aerovana, ponieważ duży nacisk położono na aerodynamikę przedniej części, szybę, lusterka i kształt tylnej partii nadwozia.

Dla właściciela firmy oznacza to przede wszystkim próbę ograniczenia zużycia paliwa lub energii. Nie oczekiwałbym jednak cudów przy jeździe z pełnym obciążeniem i wysoką prędkością. Aerodynamika pomaga najbardziej na trasie, ale masa ładunku, zabudowa i styl jazdy nadal mają większe znaczenie niż sam wygląd kabiny.

Gama obejmuje silniki Blue dCi o mocy od 105 do 170 KM, wersje elektryczne oraz rozwiązania przygotowane pod napęd wodorowy. W dieslu dostępna jest także nowa, 9-biegowa przekładnia automatyczna EAG9. To istotna zmiana dla kierowców spędzających wiele godzin w korkach, choć przy ciężkiej pracy i częstym holowaniu nadal dokładnie sprawdziłbym konkretną konfigurację.

Diesel dla tras i cięższej pracy

Diesel pozostaje najbardziej uniwersalnym wyborem dla firm obsługujących wiele lokalizacji, jeżdżących po całej Polsce albo przewożących ładunki bez stałego dostępu do ładowarki. W zależności od wersji można wybrać napęd na przednią lub tylną oś, różne rozstawy osi oraz odmiany o dopuszczalnej masie całkowitej 3,3, 3,5 lub 4 tony.

Przeczytaj również: Hamulce w ciężarówce: Jak pneumatyka i EBS zatrzymują 40 ton?

Elektryk dla przewidywalnych tras

Master E-Tech electric występuje z silnikiem o mocy 96 albo 105 kW, a oba warianty rozwijają 300 Nm momentu obrotowego. Akumulator 40 kWh zapewnia około 180 km zasięgu WLTP, natomiast bateria 87 kWh pozwala przejechać do około 460 km według tej procedury.

Duży akumulator ma sens przede wszystkim wtedy, gdy samochód wraca do bazy i może regularnie korzystać z ładowarki. Przy mrozie, autostradowej prędkości, ciężkiej zabudowie i pełnym ładunku realny zasięg będzie niższy od wartości katalogowej. Ładowanie prądem stałym o mocy 130 kW może w 30 minut dodać do około 229 km zasięgu, a ładowarka AC 22 kW uzupełnia akumulator 87 kWh w mniej niż cztery godziny.

Ile miejsca i ładunku oferuje Renault Master

Oznaczenia L2H2, L3H2 czy L3H3 informują odpowiednio o długości i wysokości nadwozia. Dla większości firm najrozsądniejszym punktem wyjścia jest L2H2, bo zapewnia dużą przestrzeń, a jednocześnie nie utrudnia tak bardzo manewrowania w mieście jak najdłuższe odmiany.

W konfiguratorze Renault Polska przykładowy Master L2H2 z silnikiem Blue dCi 105, napędem na przednie koła i DMC 3,3 t ma 10,8 m³ przestrzeni ładunkowej. Jego katalogowa ładowność, po uwzględnieniu kierowcy o masie 75 kg, wynosi 1069 kg, a maksymalna masa przyczepy z hamulcem sięga 2500 kg. To dane konkretnej wersji, a nie stałe wartości dla całej gamy.

Parametr Przykładowy Master L2H2 3,3 t Znaczenie w praktyce
Silnik Blue dCi 105 Wystarczający do spokojnej pracy miejskiej i regionalnej
Przestrzeń ładunkowa 10,8 m³ Pozwala przewozić palety, sprzęt lub materiały budowlane
Ładowność 1069 kg Trzeba odliczyć masę zabudowy, wyposażenia i dodatkowych pasażerów
DMC 3300 kg Ważna wartość przy kontroli masy i planowaniu ładunku
Przyczepa z hamulcem Do 2500 kg Przydatne przy transporcie maszyn lub przyczepy budowlanej
Zużycie WLTP 7,3 l/100 km W realnej pracy może wzrosnąć przez obciążenie i zabudowę

Renault podaje także 1312 mm szerokości bocznego otworu załadunkowego, co ułatwia wkładanie większych elementów. Przy wyborze auta zwróciłbym jednak większą uwagę na rzeczywistą ładowność po zabudowie niż na samą objętość. Regały, winda, agregat chłodniczy czy podwójna podłoga potrafią zabrać kilkaset kilogramów, zanim samochód zacznie wykonywać pierwszą trasę.

Wersja elektryczna może oferować ładowność do 1625 kg przy DMC 4 t. To dobry wynik, ale zwiększona masa całkowita wpływa na formalności, sposób użytkowania i dobór uprawnień. Przed zamówieniem trzeba sprawdzić homologację konkretnego egzemplarza, a nie opierać się wyłącznie na ogólnej reklamie modelu.

Diesel czy napęd elektryczny

Nie traktuję tych odmian jako bezpośrednich zamienników. Każda została zaprojektowana z myślą o innym rytmie pracy, dlatego najpierw przeanalizowałbym trasę, postoje i sposób ładowania, a dopiero później samą cenę zakupu.

Kryterium Blue dCi E-Tech electric
Najlepsze zastosowanie Długie trasy, zmienne zlecenia, holowanie Miasto, stałe trasy, codzienny powrót do bazy
Główna zaleta Szybkie tankowanie i duża elastyczność Cicha praca i brak emisji spalin z rury wydechowej
Największe ograniczenie Koszt paliwa i obsługa układu spalinowego Czas ładowania oraz spadek zasięgu zimą i pod obciążeniem
Holowanie Najłatwiejsze przy częstym użyciu Możliwe, ale wymaga sprawdzenia wersji i wpływa na zasięg

Przy dziennych trasach rzędu 100-200 km elektryk może być bardzo wygodny, szczególnie gdy samochód ładuje się nocą na firmowym placu. Jeśli jednak kierowca raz jedzie 80 km po mieście, a następnego dnia ma wykonać 500 km z ładunkiem, diesel nadal daje większy margines bezpieczeństwa.

Warto też policzyć całkowity koszt użytkowania. Elektryk może zużywać mniej energii i wymagać mniej czynności serwisowych przy układzie napędowym, ale jego cena zakupu i koszt ewentualnej infrastruktury ładowania są wyższe. Najczęściej opłacalność pojawia się dopiero przy dużych rocznych przebiegach i regularnym ładowaniu w miejscu prowadzenia działalności.

Bezpieczeństwo i komfort kierowcy

Duży furgon pracuje często w zatłoczonym mieście, gdzie widoczność z kabiny bywa ograniczona przez słupki, zabudowę i martwe pola. Dlatego systemy wspomagające mają tu większe znaczenie niż efektowny ekran multimedialny.

W ocenie Euro NCAP nowy Master otrzymał najwyższą ocenę pięciu gwiazdek za systemy bezpieczeństwa aktywnego. Standardowo uwzględniono między innymi autonomiczne hamowanie awaryjne, ostrzeganie przed kolizją, asystenta utrzymania pasa ruchu, rozpoznawanie ograniczeń prędkości i przypomnienia o pasach. Szczegóły testu publikuje Euro NCAP.

Trzeba zachować ważne zastrzeżenie. Badanie nie było pełnym testem ochrony kierowcy i pasażerów podczas zderzenia, a część elementów wyposażenia pasywnego, takich jak poduszka pasażera czy kurtyny boczne, może zależeć od wersji lub opcji. Przy zakupie floty nie ograniczałbym się więc do samej liczby gwiazdek, tylko sprawdził dokładną specyfikację zamawianego auta.

Kabina została zaprojektowana bardziej jak miejsce pracy niż zwykły kokpit. Liczne schowki, składany stolik, uchwyty na dokumenty i możliwość integracji telefonu mają znaczenie, gdy kierowca spędza w aucie cały dzień. Z mojego punktu widzenia właśnie ergonomia robi większą różnicę w codziennej eksploatacji niż sportowy wygląd przedniej części nadwozia.

Ile kosztuje nowy Master i jak wybrać wersję

Ceny zależą od nadwozia, DMC, napędu, długości, wyposażenia oraz rodzaju zabudowy. W chwili sprawdzania konfigurator Renault Polska pokazywał ceny netto od około 130 250 zł za wersję diesel typu platforma lub podwozie z kabiną oraz od około 241 800 zł netto za analogiczną wersję elektryczną. Nie są to ceny porównywalnych furgonów gotowych do pracy, dlatego traktowałbym je wyłącznie jako punkt orientacyjny.

Przed podpisaniem zamówienia sprawdziłbym szczególnie:

  • ładowność po zabudowie, a nie tylko wartość z katalogu,
  • rodzaj napędu i dopuszczalną masę przyczepy,
  • czy potrzebna jest wersja 3,3 t, 3,5 t czy 4 t,
  • realną długość i wysokość przestrzeni ładunkowej,
  • koszt serwisu, opon, finansowania i ubezpieczenia,
  • miejsce oraz moc ładowarki w przypadku odmiany elektrycznej.

Częstym błędem jest wybór zbyt dużego nadwozia „na zapas”. Dłuższy i wyższy furgon daje więcej miejsca, ale może zwiększyć zużycie paliwa, utrudnić parkowanie i podnieść cenę zabudowy. Lepiej dopasować model do rzeczywistego ładunku z ostatnich kilkunastu miesięcy niż kupować największą wersję wyłącznie z myślą o hipotetycznych zleceniach.

Jaki wariant ma najwięcej sensu w polskiej firmie

Dla usług miejskich, dostaw lokalnych i firm z własną bazą ładowania najbardziej logiczny będzie Master E-Tech z baterią 87 kWh, o ile dzienny przebieg pozostaje przewidywalny. W przypadku tras międzymiastowych, pracy z przyczepą lub częstego przewożenia ciężkich materiałów bezpieczniejszym wyborem pozostaje diesel z odpowiednim zapasem ładowności.

Najbardziej uniwersalną konfiguracją dla wielu przedsiębiorców będzie furgon L2H2 z dieslem, DMC 3,5 t i wyposażeniem poprawiającym widoczność. To rozsądny kompromis między przestrzenią, manewrowością i kosztami. Przed zakupem warto jeszcze zważyć faktyczny ładunek oraz zabudowę, bo dopiero ten pomiar pokazuje, czy wybrany Master rzeczywiście będzie pracował zgodnie z założeniami.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Materiał został opracowany przy wsparciu nowoczesnych narzędzi analitycznych i językowych (AI). Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Przykładowy Master L2H2 3,3 t ma 10,8 m³ przestrzeni ładunkowej i ładowność 1069 kg po uwzględnieniu kierowcy o masie 75 kg. Po zamontowaniu regałów, windy lub agregatu trzeba odliczyć masę zabudowy. Maksymalna masa przyczepy z hamulcem wynosi w tej konfiguracji 2500 kg.

Wersja z akumulatorem 40 kWh oferuje około 180 km zasięgu WLTP, a odmiana z baterią 87 kWh do około 460 km. Rzeczywisty zasięg spada zimą, przy dużym obciążeniu, jeździe autostradowej i ciężkiej zabudowie. Ładowanie DC 130 kW może w 30 minut dodać około 229 km zasięgu.

Diesel Blue dCi lepiej sprawdzi się na długich i zmiennych trasach, przy częstym holowaniu oraz bez stałego dostępu do ładowarki. E-Tech electric jest korzystniejszy przy przewidywalnych trasach miejskich i dziennych przebiegach rzędu 100-200 km, gdy auto regularnie wraca do bazy i może ładować się nocą.

Trzeba sprawdzić ładowność po zabudowie, DMC 3,3, 3,5 lub 4 t, długość i wysokość przestrzeni ładunkowej, masę przyczepy oraz koszty serwisu, opon, finansowania i ubezpieczenia. W elektryku należy dodatkowo uwzględnić miejsce i moc ładowarki. Pięć gwiazdek Euro NCAP dotyczyło systemów bezpieczeństwa aktywnego, a nie pełnego testu zderzeniowego.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

renault master furgony diesel ładowność elektromobilność

Udostępnij artykuł

Radosław Chmielewski

Radosław Chmielewski

Nazywam się Radosław Chmielewski i od 10 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny na czytaniu o najnowszych modelach i technologiach. Pasjonuje mnie nie tylko sama jazda, ale także zrozumienie, jak działają różne mechanizmy oraz co wpływa na wydajność pojazdów. W moich tekstach staram się w przystępny sposób wyjaśniać złożone zagadnienia, porównywać różne rozwiązania oraz śledzić najnowsze trendy w branży. Zawsze dbam o to, aby moje artykuły były oparte na rzetelnych źródłach i aktualnych informacjach. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza oraz zrozumiałe przedstawienie tematów mogą pomóc moim czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących motoryzacji. Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą na serwisbialy.pl, gdzie każdy miłośnik samochodów znajdzie coś dla siebie.

Napisz komentarz